Инсулт – причини, последствия, превантивни мерки

Инсулт – причини, последствия, превантивни мерки

През последните две десетилетия в България се наблюдава водеща позиция по отношение на смъртността от инсулт. Броят на починалите българи в резултат на инсулт е четири пъти по-висок в сравнение с гражданите на други европейски държави. Ситуацията се влошава още повече, тъй като България заема последното място по отношение на лечението на това заболяване.

Инсултът се случва при нарушено снабдяване на главния мозък с кръв, предизвикано от притискане, запушване или спукване на съдовете. Механизмът на развитие на инсулт се основава на разрушаване на атеросклеротична плака в една от артериите, следвано от образуване на тромб, който блокира съда. В резултат на този процес мозъчните клетки остават без достатъчно кислород, и ако съседните артерии не компенсират доставката на кръв, клетките започват да умират след няколко минути.

Индикатор за предстоящ инсулт може да бъде засегнатото мозъчно кръвообращение или транзиторната исхемична атака, която може да настъпи седмици или месеци преди инсулта. Това се нарича „лек инсулт“ и временно прекъсва кръвообращението към мозъка. Симптомите на транзиторната исхемична атака приличат на тези на инсулт, но изчезват след 10-15 минути. В този момент организмът все още може да възстанови нормалния кръвен поток и да избегне необратими щети.

Различни части на мозъка са отговорни за функциите на ръцете, краката, речта, зрението и други. Следователно последиците от инсулт се определят от мястото, където се е стигнало до увреждането. Това може да доведе до парализа (пълна неподвижност) или пареза (частично нарушение на движенията) на ръцете или краката от едната страна на тялото, нарушения в говора и писането, проблеми с паметта, нарушения в чувствителността и други.

Инсултът най-често се случва рано сутрин или късно през нощта.
Първите признаци включват:

  • Внезапно изтръпване или слабост в мускулите на лицето, ръцете или краката, особено от едната страна на тялото.
  • Внезапни затруднения в говора или разбирането на реч и текст.
  • Рязко влошаване на зрението на едното или и двете очи.
  • Внезапни нарушения на координацията на движенията, баланса при ходене и усещане за въртене.
  • Внезапна, рязка и необяснима болка в главата.
  • Тези симптоми често се появяват при повишено кръвно налягане.

Инсултът предизвиква образуването на зона с мъртви нервни клетки в мозъка, което определя степента на нарушение на различни функции. Около тази зона клетките стават временно неактивни. Техните функции могат да бъдат възстановени, а някои клетки, които преди не са били включени в определени задачи, са способни да се адаптират и да поемат част от функциите на увредените клетки. Този процес на адаптация се постига чрез специални упражнения, които се използват в рехабилитацията след инсулт.

Процесът на възстановяване на засегнатите функции е бавен, поради което пациентите, претърпели инсулт, изискват специално внимание и качествени грижи.

За да намалите риска от инсулт, особено ако страдате от артериална хипертония, е важно да извършвате редовни (два пъти на ден) измервания на кръвното си налягане. Този процес е изключително лесен: просто трябва да закупите апарат за измерване на кръвното налягане и да научите как да го използвате. При избора на апарат, предпочитайте тези с технологии, които са били клинично тествани със специални групи пациенти (включително хора с хипертония, диабети и хронична обструктивна белодробна болест). Такива апарати гарантират, че ще получите сигнализация при проява на аритмия, като предсърдно мъждене, което е високорисков фактор за развитието на исхемичен мозъчен инсулт.

Микролайф е швейцарски бранд, зад който стоят лекари и фармацевти от Европа, САЩ и Изтока. Апаратите на Микролайф са били тествани в болнични условия и са доказали своята ефективност във водещите държави. Имате възможността да избирате между механични или автоматични модели апарати. Някои от автоматичните апарати – например Microlife B3 AFIB се отличава с технология AFIB – уникална в световен мащаб технология, която може да открива предсърдно мъждене, както е потвърдено от клинични изследвания с подходящи групи пациенти.

Научно е доказано, че само чрез редовното измерване и контрол на кръвното налягане може да се намали броят на инфарктите на миокарда със 19-21%, а на инсултите – със 43-45%!

Допълнителна информация

Младите хора и кръвното налягане

Какъв е нормалният сърдечен пулс според възрастта?

Доц. Бойко Стаменов: Превенцията на инсултите е важна