Контрол на телесната температура

Контрол на телесната температура

Защо да измерваме телесната температура?

От медицинска гледна точка измерване на температура е много важно, защото много заболявания са съпроводени с характерни промени в телесната температурата. Също така и лечението на съответното заболяване може да бъде наблюдавано чрез измерването й.

Какво е необходимо да се знае при измерване на температурата?

Вярно е, че измерената телесна температура винаги зависи от това къде е измерена. Следователно, противно на общоприето мнение, няма просто „нормална температура”.
Освен това, телесна температура на здрав човек варира в зависимост от физическата му активност и времето на измерване през денонощието. При ректално измерване , например, повишаването на температурата с 0.5 °С сутрин и вечер е нормално.
Най-общо казано, прави се разлика между вътрешната и външна температура. Външната температура е измерена на повърхността на кожата и е смесена температура между вътрешната телесна температура и температурата на заобикалящата среда. Вътрешната температура се измерва чрез поставяне на термометъра в телесна кухина, където се отчита температурата на слизестата тъкан.

Къде би трябвало да измервам температурата?

Най-достоверна вътрешна температура се измерва чрез поставяне на термометъра в дебелото черво (ректално измерване). Нормалната граница е приблизително между 36.2°С – 37.7°С.

При вагиналното измерване в сравнение с ректалното се наблюдава слабо отклонение на температурата до 0.1°С – 0.3°С, при съпоставима точност на измерване.

Оралното измерване може да бъде извършено чрез поставяне на термометъра от вътрешната страна на бузата в устата или чрез сублингвално измерване (под езика). Двете измервания дават малки отклонения от ректалната температура, приблизително с 0.3°С – 0.8°С.

На практика единственият клинично използван метод за измерване на температурата е под мишницата (аксиларно измерване) при което накрайникът на термометъра се притиска към тялото, за да намали температурното влияние на околната среда. Недостатък е, че времето за измерване е продължително. При възрастни, аксиларното измерване дава резултат по-нисък в сравнение с ректалното с приблизително 0.5°С – 1.5°С! При новородените тези отклонения са много по-малки.

Термометрите за ухо измерват температурата на ушното тъпанче с инфрачервен сензор. Накрайникът на термометъра се поставя в ушния канал и резултатът е готов само след 1 секунда! Освен че е удобен, този метод е и много точен. Оптимизирана форма на накрайника е предпоставка за получаване на достоверни данни при деца и бебета.

Термометрите за чело предлагат най-удобен начин за измерване на телесната температура. Необходимо е само термометърът да се допре до челото на пациента. Инфрачервеният сензор отчита температурата му, докато втори сензор измерва температурата на околната среда. Анализира се разликата между тези резултати и се установява телесната температура и се изписва на дисплея.

Колко точно мога да измервам температурата?

Необходимо е да се направи разлика между техническата точност на самите термометри и клиничната точност при измерване на температурата. Първият от споменатите се определя при идеални условия, за да гарантира качеството на инструмента, като се имат предвид съответните технически стандарти. Точност от +/-0.1°С може да се счита за шедьовър при висококачествените термометри. Измерената температура на човешкото тяло, която зависи от мястото и времето на измерване, зависи от физиологични причини, а не от термометъра. Едно от условията за точен резултат при измерването е правилното поставяне на термометъра .(следвай инструкциите за експлоатация!).

Някои данни за температурата:
Място на използване: Нормална граница, типична по-ниска граница(°C) Нормална граница, типична по-висока граница(°C) Време за достигане на максимална стойност при контактен термометър (в сек)
Ректум 36.6 38.0
Орално 35.5 37.5 до 1.1
Аксиларно 34.7 37.3 до 1.9
Ухо 35.5 37.7 до 1.2
Чело 35.4 37.4 до 1.2

Допълнителна информация

Наистина ли е висока „високата температура“ и какво да правим – съвети от педиатъра д-р Евгени Крайселски

Инсулт – причини, последствия, превантивни мерки

Правила за измерване на кръвно налягане